Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma davalarında boşanma sürecini profesyonel bakan ve tecrübe edinmiş avukatlara halk arasında boşanma avukatı olarak anılmaktadır. Bu avukatlar boşanma konusu ile ilgili uzmanlaşmış avukatlardır. Sadece boşanma davalarına baktıkları amacıyla boşanma mevzuatına ve emsal Yargıtay kararlarına hakimdirler. En iyi boşanma avukatları Ankara ilindedir. Bunun pek çok sebebi vardır. Bunlardan ilki yüksek mahkemelerin Ankara ilinde olmasıdır. İkinci olarak boşanma oranlarının en yüksek bulunduğu illerin başında Ankara gelmektedir.

Boşanma davaları gerektiğince uzun zaman alan ve bir o kadarda zor davalardır. İnsanların bu davaları tek başlarına süreci takip etmeleri elbette zordur. Boşanma davasının esasını dava dilekçesi oluşturur. Bu amaçla dava dilekçesinin özenle ve hukuki olarak yazılması gerekir. Hem de dava dilekçesinin HMK’nın 119. maddesinde şartları taşıması gerekir. Yani arzuhalciler doğrulusunda hazırlanan dilekçelerle insanların boşanabilmesi pek olası değildir.

Boşanma davası açılırken ilgi edilmesi gereken birtakım noktalarda vardır. Öncelik ile boşanma davası aile mahkemesinde açılmalıdır. Eğer bulunduğunuz yerde aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesi bu davalara bakmaya yetki sahibidir. İkinci olarak boşanma davası evlilik birliğinin son altı aydır devam ettiği yerde açılmalıdır. Mesela evlilik birliği Ankara’da kurulmuş ve ikametgah burası ise davanın Ankara aile mahkemesinde açılması gerekir.

Ankara’da Boşanma Avukatları

Boşanma davası yetki sahibi mahkemede açılmazsa ve karşı doğrultu yetki itirazında bulunursa bu halde mahkeme yetkisizlik kararı verir. Bu da ciddi bir vakit kayıbına sebep olur. Dava açarken yetki sahibi mahkemenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Mesela boşanma avukatları Ankara ilinin yetki sahibi bulunduğu bildikleri amacıyla davayı diğer bir yerde açmazlar. Ancak doğrultular yetki konusu ile ilgili bilgi sahibi olmadıkları amacıyla davayı değişik yerlerde açabilirler. Bu yüzden boşanma davalarının kesinlikle bir boşanma avukatı yardımı ile açılması gerekir. Böylece hem dava çok kısa vakitde sonuca erer hem de hak kayıplarının önüne geçilir.

Ankara Boşanma Avukatı

Boşanma davası iki şekilde açılabilir. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davasıdır. İkinci dava türü ise çekişmeli boşanma davasıdır. Eğer eşlerin evliliği 1 yıldan uzun sürmüşse aynı zamanda boşanmanın mali neticeleri konusu ile ilgili anlaşmışlarsa anlaşmalı şekilde boşanabilirler. Anlaşmalı boşanma çok kısa vakitde neticelenen bir davadır. Mesela boşanma avukatları Ankara ilinde açılan bir anlaşmalı boşanma davasını ortalama olarak iki hafta ortamında sonuçlandırabilmektedir. Avukatsız olarak açılan davalarda ise bu vakit 4 aya kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple şayet anlaşmalı olarak boşanmak istiyorsanız kesinlikle bir ankara boşanma avukatından yardım almanızı tavsiye ederim.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN