Boşanma Davası

Boşanma Davası

Boşanma Davası Nedir? Boşanma davası açmak için dilekçe yazılması sürecinde her iki tarafın da destek alması önemlidir. Bu destek daha önceden konu hakkında tecrübe edinmiş ve bilgi sahibi bir avukat olabilir.

Boşanma Davası Açma Dilekçesi

Bununla birlikte boşanma davası dilekçesi yazmak için avukat olması zorunlu değildir. Ne var ki bilgili bir kişiden destek almak bu sürecin daha çabuk ve sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

Boşanma Davası Açmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Boşanma davası açmak önemli bir adım olduğundan üzerinde iyice düşünüldükten sonra karara varılmalıdır. Aksi takdirde başta manevi olmak üzere maddi sorunlar ile karşılaşmanız olasıdır.

İlk olarak sizi bu karara neyin ittiğini analiz etmeye çalışın. Kararın gerçekten sizin kararınız mı yoksa bir başkasının kararı mı olduğunu tespit edin. Evliliği bitirme noktasına getiren nedenin ne olduğunu tespit edin.

Bu neden kimden kaynaklı olarak ortaya çıktı? Problemin çözülmesi için gerekli adımları attınız mı? Karşı tarafın bu konuda tutumu ne oldu? Bu ve daha fazlası soruları kendinize sorun.

Boşanma Davasından Feragat

Boşanma davasından vazgeçme ile boşanma davası sona erdirilebilir. Bu işlem yalnızca, boşanma davasını açan eş tarafından yapılabilir. Davacı haricinde kimse boşanma davasından feragat edemez.

Boşanma davasını açan kişi, feragat talebinde bulunduktan sonra bir araştırma yapılır. Davacının isteğinin gerçekten feragat olup olmadığı konusunda etraflıca bir araştırma yapıldıktan sonra, boşanma davasının sona erdirilip erdirilmeyeceğine mahkeme tarafından karara bağlanır.

Boşanma davasını açan kişinin, feragat isteği kesinlikle açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Boşanma davasından feragat etme, duruşma salonunda sözlü olarak ya da davacının imzasının bulunduğu, bir noter ya da hakim huzurunda düzenlenen resmi bir belge ile yapılabilir. Eğer boşanma davası feragatı kararı verirken, davacıya zorlama, baskı gibi yöntemler uygulanarak feragat kararı vermesi sağlanmışsa ve bu deliller ile ispatlanırsa, sorumlular hakkında soruşturma açılır.

Boşanma Davasından Vazgeçme Nedir?

Boşanma davası vazgeçme işlemi, boşanma davasından feragattan farklıdır. Bu durumda boşanma davasının açıldığı kişinin de kararı gerekir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN