Boşanma Davası Avukatlık Ücreti

Boşanma Davası Avukatlık Ücreti

Boşanma Davası Avukatlık Ücreti 

Boşanma davalarında iki değişik ücret ödenir. Bunlardan ilki davaya bakacak olan avukat amacıyla ödenen boşanma davası avukatlık ücreti kalemidir. İkincisi de mahkeme veznesi ödenecek olan gider avansı ve harçlardır. Bu iki kalemin toplamı boşanma davası amacıyla ödenecek olan toplam tutarı oluşturur.

Mahkeme amacıyla ödenen tutarlar her sene değişmektedir. Bu ödenen tutarlardan gider avansı davada yapılacak tebligatlar ve dinlenecek tanıklar amacıyla kullanılır. Eğer bilirkişi, keşif gibi hususlar var ise ödenecek gider avansı daha yüksek olacaktır. Gider avansı ödenmiş olması dava şartlarından bulunduğu amacıyla bu tutar ödenmezse davanın usulden reddine karar verilir. Dava esnasında ödenmesi gereken bir gider avansı varsa bu ücret ödenmezse o delilden vazişlemiş saseneır.

Boşanma davası amacıyla ödenecek olan ücretlerin en mühim alanı boşanma davası avukatlık ücreti alanıdır. Boşanma davalarını avukat yardımı ile açmak çok mühimdir. Yanlış ya da eksik açılan boşanma davaları reddedilmektedir. Bu amaçla davanın kurallara ideal olarak açılması gerekir. Bu yüzden de bir boşanma avukatı yardımı almanızı tavsiye ederim. Böylece yapılacak hataların önüne işlemiş olursunuz.

Boşanma Davası Avukatlık Ücreti Ankara

Boşanma davalarında avukatlık ücreti şehirden şehre değişmektedir. Bunun pek çok nedeni vardır. Mesela Ankara’da açılacak bir boşanma davasında avukatın Ankara’dan seçilmesi gerekir. Zira diğer şehirden avukat tutulması halinde bu avukatın yol ve konaklama giderlerini karşılamanız gerekir. Ankara gibi büyük illerde vazife yapan boşanma avukatları bölümünde eksper bulunduğu amacıyla taşrada vazife yapan avukatlara göre daha yüksek ücret talep etmektedirler. Bunun yanısıra Ankara’da gibi büyük illerde avukatların büro gideri daha yüksek bulunduğu amacıyla bu giderler fiyatlara yansıtılmaktadır. Avukatlık ücretini etkileyen diğer bir neden ise davanın zorluğudur.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma davalarında avukatlık ücreti davanın çeşidine göre de değişmektedir. Mesela anlaşmalı boşanma davası çok kısa sürede sonuçlandığı amacıyla çekişmeli boşanma davasına göre daha ideal fiyatlıdır. Çekişmeli boşanma davaları ise çok uzun ve uğraştırıcı davalar bulunduğu boşanma davası avukatlık ücreti daha yüksektir. Hem de boşanma davasının içeriği de avukatlık ücretlerini etkilemektedir. Mesela boşanma davasında, nafaka, parasal manevi tazminat, velayet, çocukla şahsi temas gibi konular var ise boşanma avukatı amacıyla ödenilecek ücret daha yüksek olacaktır

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN