Boşanma Davası Ücreti

Boşanma Davası Ücreti

Boşanma Davası Ücreti, Boşanma Davası Açma Ücreti ne kadardır?Boşanma davası açmak ne kadara mal olur diye soranlar için avukat masrafı hariç ceplerinden bin TL çıkarmaları gerekir.

Aslında boşanma davası ücreti nedir sorusunun cevabı her dava için farklıdır. Çünkü bütün davalar kendi içinde farklılıklara sahiptir. Dava için harç ödemeleri, avukat masrafları, dosya masrafları ve yapılan telefon görüşmeleri bile boşanma davası ücreti içine yansıtılır. Boşanma davası avukat ücreti avukatın almış olduğu eğitime ve hatta bürosunun bulunduğu semte bağlı olarak bile değişiklik göstermektedir.

Boşanma Davasını Açmadan Önce Bu Noktalara Dikkat Etmekte Fayda Var

Boşanma davası süresi birçok insan için oldukça yıpratıcı ve zor geçer. Bu süreçte kendisini yalnız, kayıp ve yorgun hisseden kişilerin psikolojik ve yasal anlamda destek almaları önem taşır. Bu sayede süreç daha kolay sonlanabilir. Boşanma davasını açmadan önce bu kararı sorgulayın. Karar size mi ait yoksa bir başkası tarafından yönlendirildiğiniz için mi bu karara varmaya yönlendiriliyorsunuz? Bu kararın sizin hayatınızda sonuçları nasıl olacak?

Boşanma Davasında Bir Taraf İstemezse

Boşanmayı eşlerden birisinin istemediği durumda çekişmeli boşanma davası açılmalıdır. Boşanma davaları iki şekilde açılabilir. Bunlardan birisi anlaşmalı diğeri ise çekişmelidir.

İki taraf boşanmanın doğuracağı hukuki sonuçlar hakkında ortak bir karar verebilirlerse bu durumda anlaşmalı boşanma davası açılır ve bu dava çekişmeliye göre çok daha kısa sürede sonuçlandırılır. Fakat taraflardan birisi boşanmak istemediği ya da çocuk velayetine dair bir kararın verilemediği gibi durumlar söz konusu olduğu zaman da çekişmeli boşanma davası açılmalıdır. Boşanma süreci de açılan davanın türüne göre değişebilir.

Taraflardan Birisi İstemese De Boşanma Gerçekleşir Mi?

Çekişmeli boşanma davalarında en önemli konulardan bir tanesi açılan boşanma davası için öne sürülen nedenlerdir. Bu nedenlerin mahkemeye ispatlanabilmesi gereklidir. Şayet boşanmak isteyen kişi bu boşanma gerekçesine dair kanıtları mahkemeye sunarsa karşı taraf istemese dahi boşanma gerçekleştirilecektir.

Çekişmeli boşanma kaç duruşmada biter sorusunun yanıtı verebilmek ise kolay değildir. Çekişmeye neden olan konuya ve tarafların tutumlarına göre dava süresi birkaç duruşmada da sonuçlandırılabilir ya da yıllarca da sürebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN