Boşanma Davasında Nafaka

Boşanma Davasında Nafaka

Boşanma Davası Açmadan Nafaka

Boşanma davası açmaksızın nafaka talebinde bulunulabilmesi için eşlerden birisinin maddi sorumluluklarını yerine getirmiyor olması gereklidir. Nafaka bir eşin mağduriyet yaşamasının önüne geçilebilmesi için verilen ücretlerdir.

Nafaka denilince boşanma davaları akla gelse de kadın boşanmadan nafaka alabilir mi sorusuna verilecek cevap da nafakanın alınabileceğidir. Böyle bir durumda nafakanın söz konusu olabilmesi için bir kişinin eşini maddi olarak mağdur etmesi şarttır. Böyle durumda mağdur olan eş dilekçe ile beraber dava açarak nafaka talebinde bulunabilir.

Kaç Farklı Nafaka Vardır?

Boşanma davalarında üç farklı nafaka söz konusu olabilmektedir. Bu nafakalardan ilki tedbir nafakasıdır. Boşanma davası süresince geçici olarak belirlenen bu nafaka boşanma devam ederken eşlerinden birisinin ekonomik anlamda zora düşmemesi için verilir.

Ortak çocukların giderlerini karşılamak için verilen nafaka ise iştirak nafakasıdır. Son nafaka ise boşanma sonucunda eşlerden birisinin yoksulluğa düşmesini önlemek için verilendir. Nafaka almak isteyen kişilerin nafaka davası dilekçe örneğini dikkatlice inceleyip o örneğe göre de kendi dilekçesini hazırlaması gereklidir.

Boşanma Davasında Çocuğa Nafaka

Boşanmalarda çocuk için verilen nafaka, İştirak nafakası olarak adlandırılmaktadır. İştirak nafakası, velayetin kendisine verilmediği eşin, erişkin olmayan çocuğunun bakım masraflarını karşılaması amacıyla, hakim tarafından hükmedilen ücret çeşididir.

Çocuğa verilen nafaka miktarı, velayeti alamayan tarafın gelir düzeyi göz önünde bulundurularak, hakim tarafından belirlenmektedir. Ne çocuğun ne de nafaka ödeyecek olan eşin hakları göz ardı edilmeden, erişkin olmayan çocuğun eğitim, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçlarının temin edilmesi sağlanmaktadır. İştirak nafakasını talep etme hakkı bulunan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Velayetin kendisinde olduğu ve fiili olarak çocuğun bakımını gerçekleştiren eş
  • Çocuğu bakımı için atanan kayyum
  • Çocuğun bakımını üstlenen vasi
  • Temyiz kudretine yani olup biteni ayırt etme gücüne sahip olan çocuk

Çocuğa Verilen Nafaka Miktarı

Çocuk için belirlenen nafaka miktarı, çocuğun yaşına, bulunduğu eğitim durumuna, bulunulan zamanın ekonomik imkanlarına, çocuğun genel ihtiyaçlarına uyumlu olarak, anne ve babanın ekonomik durumlarına bakılarak, ve MK m.4’teki hususlar hakim tarafından göz önünde bulundurularak, çocuğa verilecek olan nafaka miktarı belirlenmektedir.  

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN