Boşanma Süreci

Boşanma Süreci

Boşanma Süreci Nasıl Başlar ve İlerler? Boşanma Davası 2019

2019 yılında boşanma davası açmak için yapılması gereken şey dilekçe ile aile mahkemesine başvurulmasıdır.

Boşanma Süreci

Boşanma davaları iki şekilde açılabilir. Eğer boşanmak isteyen kişiler mal paylaşımı, nafaka, çocuk velayeti gibi konularda anlaşma sağlamışsa anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Bunun için de protokol hazırlanmalı ve imzalanmalıdır. Bir konuda dahi anlaşma sağlanamıyorsa da boşanma davası açma dilekçesi ile beraber çekişmeli boşanma davası için aile mahkemesine gidilmelidir.

Boşanma Davası Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anlaşmalı boşanma davası davanın kısa sürede sonuçlanabilmesi için başvurulması gereken yöntemdir. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer konusu davanın zorluğuna göre değişmekle beraber iki yıla kadar uzayabilir. Bu kadar uzun dava ile uğraşmak istemeyen kişiler anlaşmaya varma yoluna gitmelidir.

Anlaşmalı boşanma davası açılırken de hak kaybı yaşanmaması için dikkatli davranılması gereklidir. Bunun için de uzman bir avukata vekalet verilebilir ya da avukattan danışmanlık alınabilir.

Çekişmeli boşanma davası açılacaksa da mahkemeye güçlü kanıtların sunulması için uğraşılmalıdır. Kanıtların güçlü olması davanın kazanılması için oldukça önemlidir.

Boşanma Davası Hangi Adliyede Açılır?

Boşanma davalarından sorumlu mahkemeler, aile mahkemeleridir. Boşanmanın türü ne olursa olsun bu tür davalar her zaman aile mahkemesinde görülmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları için genel olarak yetkili mahkeme çiftlerin son altı aydır birlikte yaşadıkları yerlerde bulunan adliyelerdeki Aile Mahkemeleri olmaktadır.

Kişilerin boşanma davalarını açabilmeleri için her yerde maalesef Aile Mahkemeleri bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda kişiler boşanma davalarını Asliye Hukuk Mahkemelerinde açabilirler.

Bunun sebebi Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde Asliye Mahkemelerinin bu gibi davalara bakmasıdır.  Eğer kişilerin bulundukları yerde Aile Mahkemeleri yoksa Asliye Mahkemelerine boşanma davası açma talebiyle başvurmaları gerektiğidir.

Çiftler 6 aydan Daha Uzun Süredir Farklı Yerlerde Yaşıyorlarsa Anlaşmalı Boşanma Davaları Nerede Açılır?

Boşanmak isteyen kişiler eğer 6 aydan daha uzun süredir ayrı yaşıyorlarsa boşanma davasının açılacağı yer, davalının ikamet ettiği yerdir.

Eğer eşler davayı birlikte açıyorlarsa, açılacak olan dava eşlerden herhangi birisinin ikamet ettiği yerde olabilir. Bunun için çiftlerin birlikte o yerdeki mahkemeye başvurup boşanma işlemlerini başlatmaları gerekmektedir.

Yasal olarak bir avukat ve danışmanlık Boşanma davası sürcinde size faydalı olacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN