Boşanmanın Sonuçları

Boşanmanın Sonuçları

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası süresi açılan davanın türüne göre farklılık gösterir. Boşanma davaları iki farklı şekilde açılabilir. Çiftler anlaşmalı bir şekilde boşanabildikleri gibi çekişmeli boşanma davası da açabilirler.

Anlaşmalı boşanma davasının süreci çekişmeliye göre çok daha basittir. Bu dava türünde eşlerin boşanmanın doğuracağı hukuki sonuçlar hakkında ortak kararlar almış olmasından dolayı anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı çekişmeliye göre çok daha kısadır. Bu tür davalar genellikle bir ya da iki duruşmada sonuçlanır.

Çekişmeli Boşanma Davasının Kısa Sürmesi İçin Neler Yapılmalı?

Çekişmeli boşanma davasının da en kısa sürede sonuçlanabilmesi için boşanma gerekçesinin iyi seçilmesi ve mahkemeye güçlü kanıtların sunulması gereklidir. Çekişmeli boşanma davası en fazla ne kadar sürer konusunda söylenebilecek şey 2 yıla kadar bu davaların uzama ihtimalinin olmasıdır. Çekişme nedeni ne kadar karmaşıksa dava süreci de o kadar uzayacaktır. Sürecin uzaması da kişiler için oldukça yıpratıcı olabilir. Bundan dolayı da uzmanlar eşlerin arasında anlaşmaya varması yönünde tavsiye vermektedir.

Boşanma davasını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek adına alanında uzman bir avukattan yardım alınması, çok büyük önem taşır.

Bu konuda araştırma yapar, sizin için doğru kişiyle iletişime geçebilirsiniz. Boşanma davasının gerçekleşmesi için atılacak olan ilk adımın dilekçe vermek olduğunu düşünürsek, alınacak olan uzman yardımının ne kadar gerekli olduğu bir kez daha ortaya çıkar.

Çünkü verilecek olan doğru dilekçe, dava süresince elinizi güçlendirecektir. Son söz olarak dile getirilecek mevzu, boşanma adına verilecek dilekçenin boşanma tipine göre farklılaşacağı ve boşanma süreç ile ücretinin de mevcut farklılaşmadan dolayı bu duruma göre alacağı şeklinde söylenebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN